HIIT - NOVINKA V ROZVRHU OD 27.10.2014

  • DELFIN.CZ
  • >
  • HIIT - NOVINKA V ROZVRHU OD 27.10.2014
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


pátek 17. října 2014 | Mít za kratší čas a lepší výsledky? Kdo by to nechtěl. Pokud se nebojíte pořádné výzvy, je lekce HIIT...

Co je to HIIT

Zkratka HIIT (High Intensity Interval Training) znamená vysoce intenzivní intervalový trénink. Jedná o cvičení o vysoké intenzitě po omezenou dobu, která je střídána krátkým anaerobním cvičením o menší intenzitě, aby se tělo mohlo zotavit a připravit na intenzivní část cvičení. HIIT je určitá forma kardiovaskulárního cvičení. Běžné HIIT cvičení se mohou lišit v době trvání 10-20 minut. Tyto krátké, intenzivní tréninky poskytují lepší sportovní výkony, zlepšují kondici, tělo lépe metabolizuje glukózu a odbourávání tuků probíhá mnohem rychleji.


Z čeho se skládá vysoce intenzivní intervalový trénink?

HIIT trénink se skládá z části rozcvičení a zahřátí (cca.15 minut), následuje sedm až deset opakování cviku s vysokou intenzitou, které jsou přerušovány střední intenzitou cvičení (cca. 15-20 minut) a končí zpomalovací fází pro zklidnění a protažení (cca.15 minut). Vysoká intenzita cvičení by měla být provedena na téměř maximální výkon. Střední výkon by měl být asi o intenzitě 50%. Počet opakování a délka každého cvičení závisí na vašich možnostech. Cílem je udělat nejméně šest cyklů, a mít celý HIIT trénink hotový za 15 až 20 minut.

HIIT může zkusit každý. Nízká a vysoká intenzita by se měla vyskytovat v poměru 1:1 (začátečníci začínají 1:2 – například 30 sekund sprintu, následuje 60 sekund chůze), počet intervalů je obvykle 7-10. Tento způsob tréninku má být až 9x účinnější pro spalování tuků než 60 minutový kardio trénink nízké intenzity. Navíc oproti nízko-intenzivnímu tréninku je u HIITu vysoká spotřeba energie a zrychlený metabolismus ještě několik hodin po dokončení aktivity tzv. "efekt afterburn". I když se povětšinou z vysoko-intezivních cvičení nehubne, protože se čerpá spíše energie z anaerobního krytí než glykogen a tuk, HIIT je velice flexibilní a spotřebuje tak velké množství energie a přitom se zapojí aerobní metabolismus. Kromě spalování kalorií navíc HIIT brání onemocněním srdce, neboť účinně podporuje kardiovaskulární systém.


HIIT je v každém případě skvělý způsob, jak získat maximum z cvičení, za co nejkratší dobu.


Neváhejte a přijďte si od 27. 10. 2014 vyzkoušet HIIT osobně na naše lekce s Mírou a to:


- středa 17:30 - 18:15

- neděle 17:30 - 18:15

Vydáno: 27.10.2014

TOPlist