Jak zhubnout do plavek?

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


Nejste spokojeni se svou postavou? Přinášíme několik rad, jak to změnit!

Léto se pomalu blíží, teploty se zvedají, módní značky začínají propagovat plavky a většina žen, ale i mužů začínají přemýšlet nad tím, jaké plavky si pro letošní sezónu koupí. Jenže ne každý je se svou postavou spokojen a hledá nyní zaručené a rychlé způsoby, jak dosáhnout vysněného cíle. Všechny pak spojuje jeden často omílaný mýtus, a to, že postačí najít pouze vhodné cvičení na břicho a vše půjde jako po drátku.

Zatímco ženské pohlaví nejčastěji trápí snaha zhubnout boky, stehna a břicho, tak mužská populace má problémy s ukládáním tělesného tuku zejména na břiše. Důvodů proč se tak děje může být hned několik. Pokud opomineme běžný proces, kdy s rostoucím věkem ztrácejí břišní svaly svou elasticitu a pevnost, tak za „tukovým pásem“ stojí zejména nezdravý životní styl, špatné stravovací návyky, nedostatek pohybu nebo například nadměrná konzumace alkoholu.

CO ZARUČENĚ NEFUNGUJE

Nejčastější chyba, která se objevuje, je myšlenka zatěžování jenom té partie, kterou chceme změnit. Ovšem každý, kdo se rozhodne shodit tuky na určitém místě, by si měl uvědomit, že naše tělo neumí ztrácet váhu jen na jedné části. Pokud Vás tedy trápí otázka „jak rychle zhubnout břicho“, musíte hubnout celkově a ne jenom pomocí maximálního cvičení na břišní svaly. Důležité je tedy pravidelně cvičit a pak si také upravit i svůj jídelníček a změnit si  svou celkovou životosprávu.

1. OMEZTE CUKR A VEŠKERÉ SLAZENÉ NÁPOJE

Mnoho vědeckých studií již potvrdilo, že cukr a především slazené nápoje mají neblahý vliv na naše zdraví. Klasický cukr jak ho znáte, se skládá z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy, ale mnohem horší variantou je vysoko fruktózové sladidlo „glukózo-fruktózový sirup“. Toto průmyslově vyráběné sladidlo, se vyrábí nejčastěji z kukuřičného škrobu a najdeme jej limonádách, sušenkách, pečivu, šunce, uzeném mase, snídaňových cereáliích, ovocných jogurtech atd. Je to totiž levná náhrada cukru – má 2,5x vyšší sladivost a jeho výroba je mnohem levnější. A to je hlavní problém, protože při vyšších dávkách se fruktóza ukládá jako tuk! A to zejména v oblasti břicha jako zmíněný viscerální (útrobní) tuk, který stojí za rozvojem mnoha nemocí metabolického syndromu.

jablko

Mějte však na paměti, že nic z toho se nevztahuje na celé ovoce, které je zdravé, protože obsahuje dostatek vlákniny, která zmírňuje negativní dopady fruktózy. Množství fruktózy získané z ovoce je zanedbatelné ve srovnání s tím, co přijímáme ze sladkostí a slazených nápojů! 

2. ZVYŠTE PŘÍJEM BÍLKOVIN

Bílkoviny jsou nejdůležitějším makronutrientem pokud se jedná o hubnutí. Bylo totiž prokázáno, že snižují naše chutě až o 60% a zvyšují činnost metabolismu. Pokud jde tedy o hubnutí, tak zvýšený příjem bílkovin je jednou z efektivních změn, která Vám může ve Vaší snaze pomoci. A nejen, že Vám to pomůže zhubnout, ale také Vám pomůže vyhnout se tzv. „jojo efektu“, který je spojen s většinou diet. Existují také studie, potvrzující, že množství a kvalita přijatých bílkovin je nepřímo úměrná viscerálnímu tuku. Jednoduše řečeno, lidé, kteří jedli více kvalitních bílkovin (luštěniny, maso, vejce) měli mnohem méně břišní tuku. Tyto studie doporučují příjem bílkovin na hranici 25-30% denního energetického příjmu.

3. OMEZTE SACHARIDY ZE SVÉHO JÍDELNÍČKU

Dalším velmi účinným způsobem jak snížit množství viscerálního tuku, který souvisí s předchozím bodem, je omezení sacharidů ve stravě. Více než 20 randomizovaných studií prokázalo, že omezený příjem sacharidů vede 2-3x většímu úbytku na váze, než nízkotučné diety a k úbytku dochází právě hlavně u tuku v oblasti břicha - kolem orgánů a jater. V první řadě by mohlo stačit omezit jednoduché sacharidy jako je bílý chléb, rohlíky, knedlíky, těstoviny, atd., zvláště pokud budete mít zvýšený příjem bílkovin. 

4. JEZTE POTRAVINY BOHATÉ NA VLÁKNINU

Asi jste také velmi často slyšeli, že při hubnutí je potřeba zvýšit příjem vlákniny. To je sice pravda, ale není vláknina jako vláknina. Na redukci hmotnosti má vliv především rozpustná vláknina. To je vláknina, která váže vodu a pak tvoří hustý gel, který nám zůstává ve střevech. Tento gel pak zpomalí pohyb potravin prostřednictvím žaludku a tenkého střeva, a zpomalí tak trávení a vstřebávání živin. Konečným výsledkem je delší pocit plnosti a snížená chuť k jídlu. Z toho vyplývá, že rozpustná vláknina opět může výrazně pomoci při snižování škodlivého břišního tuku. Nejlepším způsobem, jak získat více vlákniny, je jíst hodně rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, luštěniny, stejně jako některé obiloviny, jako je oves. 

5. AEROBNÍ CVIČENÍ

Sport a cvičení je velmi důležitým prvkem a to z mnoha různých důvodů. Je to jedna z nejlepších věcí, které pro sebe můžete udělat, pokud chcete žít dlouhý zdravý život a vyhnout se nemocem. Popsat veškeré úžasné zdravotní výhody pravidelného sportování je nad rámec tohoto článku, ale to co je potřeba zde zmínit je, že cvičení je opět efektivním způsobem při snižování břišního tuku a rozhýbání vašeho metabolismu.

Jde Vám, ze všech informací hlava kolem a moc si na změnu ve svém jídelníčku nevěříte? Kontaktujte naši výživovou poradkyni Danielu, která Vám se změnami v životosprávě ráda poradí.

Zaujal Vás článek?

Zajímavé tipy a novinky Vám mohou chodit přímo na e-mail.

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Jógou k posílené imunitě

Jógou k posílené imunitě

Jógové pozice jsou nejlepším způsobem jak svou imunitu posílit

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Provozy posiloven a fitness center jsou již otevřené, ale stále s různými opatřeními.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Trápí Vás bolesti zad z Home Office? Přečtěte si našich pár rad, jak jim předejít a jak se...

TOPlist