NOČNÍ SMĚNY - TAK CO MÁM JÍST?

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


Patříte mezi nemocniční pracovníky, zaměstnance továren, či jiná povolání, kteří mají směnný provoz?

Lidé, kteří pracují na směny, mají převrácené vnitřní hodiny těla. Chodí spát ráno a večer, místo ukládání ke spánku, jdou do práce. 

Pravidelně cvičíte, zdravě a správně se stravujete, ale noční směny Vám tento rytmus narušují? Chcete být zdraví, cítit se svěže v práci i doma? Pojďte si proto přečíst následujících pár tipů, které doporučují odborníci na výživu.

1. Zkuste udržovat podobný regulérní rytmus, jak jste normálně zvyklí. Večeři si dejte doma, před odchodem do práce. Užijete si tak třeba i čas s rodinou, pokud spolu večeříte. Organismus se špatně vypořádává s velkými jídly pozdě v noci a můžete si tím způsobit i zdravotní komplikace.

2. Vezměte si jídlo z domova!
Doma si připravíte jídlo zdravé a chutné, tím se vyhnete konzumacím nevhodných potravin v práci (nemocniční pracovníci už možná kývou, neboť bílé pečivo najdou kdekoli a kdykoli). Pokud nestíháte, či jste prostě zvyklí večeřet až v práci, připravte si jídlo s sebou. Drůbež, ryby, fazole, zelenina či celozrnné potraviny s vysokým obsahem vlákniny, to vše Vám zajistí energii a pocit sytosti na dlouhou dobu.

3. Svačiny pro noční pracovníky přicházejí v dobách klidných směn. Když se člověk zastaví, je dost pravděpodobné, že ho začne pronásledovat myšlenka na něco k snědku. Mějte po ruce tedy potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu. To jsou bílé jogurty (do 3,5% tuku), hrst ořechů (mandle, vlašské, atd.), semínka (lněná, chia, slunečnicová, dýňová), podmáslí, zelenina, kousek ovoce, kousek sýra (s nižším obsahem tuku). Ze sacharidů sáhněte po celozrnných výrobcích, ovesných vločkách, hnědé či natur rýži, aj. Hlavní je, vyhnout se automatům, které jsou plné prázdného pokušení.

4. Během směny mějte na paměti pitný režim. Pijte vodu či bylinkové čaje. Slazené nápoje jsou zbytečně nacpané cukry. Pokud vám voda nevoní, vylepšete si ji. Nakrájejte či vymačkejte do ní ovoce a ozdobte mátou.

5. Omezte pití kávy a kolových nápojů. Alespoň 4 až 5 hodin před ukončením směny se již vyhýbejte kofeinovému příjmu. Kofein zůstává ve vašem organismu po několik hodin, takže pokud si chcete po práci opravdu odpočinout, tak už raději vydržte na po-spánkové kafíčko.

6. Snídani zařaďte v době, kdy končíte směnu či než jdete spát.

7. Obědy budete řešit samozřejmě, až se dostatečně vyspíte. Buďte zas ke svému organismu ohleduplní a po spánku ho nezaskočte hned velkým obědem.

8. Přemýšlejte nad tím, co jíte, hýbejte se, ale hlavně se z toho nezblázněte... :-)

Dobrá rada přijde vždy vhod. A pokud si nevíte rady se cvičením či stravou obecně, určitě se za námi stavte v Delfínu!

Anna Pelešková
osobní trenérka, instruktorka, masérka

 

Zdroj: sleepfoundation.org/ 

Zaujal Vás článek?

Zajímavé tipy a novinky Vám mohou chodit přímo na e-mail.

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Základní pozice v power joze aneb Jak úspěšně začít

Základní pozice v power joze aneb Jak úspěšně začít

Power joga je dynamické cvičení, v dnešní době velice oblíbené. Na to proč je tak oblíbené, se...

Posilování břicha, aneb buďte prkno!

Posilování břicha, aneb buďte prkno!

Velmi populární metodou na posilování břicha, se v posledních letech stala metoda Plank, známá také...

Jak začít s tabata tréninkem?

Jak začít s tabata tréninkem?

Efektivitu tabata tréninku potvrzují i vědecké studie. Vyzkoušejte si tento vysoko intervalový...

TOPlist