Začátky v posilovně s kruhovým tréninkem

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


Kruhový trénink je ideální pro ty, co v posilovně začínají, protože jim pomůže zpevnit celé tělo a následně jim dovolí se věnovat více sofistikovaným a specializovaným posilovacím sestavám. Díky kruháči si totiž začátečník zpevní svaly okolo páteře, hrudníku, pánve a lopatek. To vytvoří pevný základ, na kterém je následně možné tvarovat postavu a budovat svaly. Pokud někdo dříve jenom seděl v práci nebo doma na gauči a rozhodne se náhle posilovat, neměl by tuto fázi podcenit pro vyvarování se budoucích zranění.

Více aktivní jedinci, kteří už nějaký základ mají, se mohou vrhnout na odvážnější trénink. Zařazením kruhového tréninku na začátek své kariéry v posilovně nic nezkazí. Pouze zvolí více kruhů, případně větší zátěž, a mohou se těšit na výsledky, které jim trénink přinese.


Podstata kruhového tréninku je ve střídání cviků na jednotlivé partie, které se opakují v kruzích. Je zde minimální pauza mezi sériemi a střídají se cviky na partie, které od sebe leží co nejdále. Kruháč je ideální cvičit během prvních dvou měsíců v posilovně. Pomůže zpevnit celé tělo a zároveň zlepší koordinaci a vytrvalost. Potom, co jsou zpevněné všechny svalové skupiny, je možné začít s posilováním jednotlivých svalových partií izolovaně. Chodit cvičit se vyplatí 2 – 3x týdně. Pokud není čas a cílem je pouze zpevnění, může stačit chodit pouze jednou týdně, ale nedá se čekat růst svalové hmoty. Cviky je potřeba provádět se správnou technikou, se kterou může poradit osobní trenér. Není třeba to přehánět s váhou, pro začátečníky je lepší větší počet opakování s nižší váhou.


Samotný trénink se skládá z minimálně 5 cviků na různé svalové skupiny. Cviky se opakují minimálně 2x, jedno opakování znamená jeden kruh. Pokud zbývají ještě síly, je možné zvýšit počet kruhů. Mezi jednotlivými cviky stačí odpočinek 10 vteřin. Mezi jednotlivými kruhy je pauza delší, a to alespoň 1 minuta. Tělo se umí zátěži přizpůsobit, takže není dobré cvičit stejný počet kruhů po dlouhou dobu. Plán jde samozřejmě přizpůsobit fyzičce jedince a upravit cviky tak, aby se dělaly lépe. Nesmí se ale zapomínat na různorodost posilovaných partií. Pro začátečníky platí, že postupně přidávají počet opakování a počet kruhů, pro pokročilé se zvyšuje počet kruhů a váha.

Zaujal Vás Článek?

Zajímavé novinky Vám mohou chodit přímo na E - mail

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

6 nejlepších TRX cviků

6 nejlepších TRX cviků

TRX je zkratkou anglických slov Total-body Resistence Exercise. Cviky na této cvičební pomůcce by...

Celý článekarrow
3 nejúčinnější cviky pro seniory

3 nejúčinnější cviky pro seniory

Jestliže chcete být zdraví a vitální v každém věku, vyplatí se pravidelně cvičit. Po padesátém roce...

Celý článekarrow
Cviky na posilování rukou pro ženy

Cviky na posilování rukou pro ženy

Léto je v plném proudu, což sebou přináší čas tílek a topů bez ramínek. Bohužel patříte do skupiny,...

Celý článekarrow
TOPlist