CVIČENÍ S VAHOU VLASTNÍHO TĚLA

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


V tomto příspěvku se Vám pokusím alespoň trochu snažit přiblížit, v čem spočívá cvičení s vahou vlastního těla.

CVIČENÍ S VAHOU VLASTNÍHO TĚLA

Tento druh cvičení Vás posune blíže ke zdravému životnímu stylu a poznání se sebe sama. Pro lidské tělo je tento typ cvičení nejpřirozenější. Při posilování na strojích totiž dochází k přerušení svalových souher, které potom nefungují v běžném životě. I zde ale velmi záleží na přesném provedení cviků, doporučuji proto zkonzultovat je napoprvé se zkušeným trenérem.

U tohoto cvičení s vahou vlastního těla je důležité, abychom zapojili všechny svalové skupiny. Cílem totiž není posílit pouze jednu část těla (např. biceps nebo prsa), tak jak je obvyklé při cvičení s činkami nebo na posilovacích strojích, ale posílit tělo jako celek! Ve chvíli, kdy se seznámíme s vlastním tělem na 100%, je možné začít s cíleným posilováním.

Pokud se budete chtít věnovat cvičení bez posilovacích strojů a pomůcek, je potřeba si určit jaké dny a hodiny se budete cvičení věnovat (každý z Vás si určí sám, jestli to bude 1x, 2x nebo 3x v týdnu). Dny, které budete mít „volno", můžete věnovat například aerobní aktivitě a odpočinku (regeneraci svalů). U každého druhu cvičení je odpočinek velice důležitý. Trénink s vlastní vahou je totiž mnohdy mnohem náročnější, než cvičení na posilovacích strojích, ale z pohledu zdraví je k tělu šetrnější. Takový trénink má být kratší a intenzivnější. U každého cviku, hlavně v počátcích cvičení, se nebojte zeptat a každý cvik si vždy nechte pečlivě vysvětlit. Kdybyste cvik prováděli nesprávně, můžete si ublížit a především si vytvořit špatné návyky. Dbejte na to, ať je Váš trénink co nejefektivnější. Často ve fitness i na skupinových lekcích vídám, že i zdraví lidé cvičí takovým způsobem, na který jejich tělo není připraveno. Tady vidím hlavní kámen úrazu, a proto je dobré, když máte možnost se poradit se zkušeným trenérem nebo fyzioterapeutem.

Mezi základní cviky patří kliky, vzpory, shyby, gymnastické mosty a dřepy. Správně provedený dřep je jedním z nejdůležitějších cvičení pro každého. Je ukazatelem, jak jsme na tom například s mobilitou kotníků, kyčlí nebo hrudní páteře.

Co nám tento druh cvičení přináší? Při posilování s vlastní vahou zjistíte, jak na tom skutečně jste! Cvičením dojde ke zlepšení flexibility vašeho těla, odstranění svalových dysbalancí, zlepšení vytrvalosti a síly, komplexní forma posilování, svalová rovnováha. Cvičení je jednoznačně vhodné pro muže, ženy i děti a klienty v jakékoli tělesné kondici.

No a co říct na závěr? zkuste tedy někdy místo činek a posilovacích strojů využít jen své vlastní tělo. Nejlépe přijďte vyzkoušet nějakou skupinovou lekci ve Sportcentru Delfín, kde budete cvičit pod dohledem trenéra. První hodina je u nás navíc zdarma!

Za tým Sportcentra Delfín,

Tomáš Cibulka
osobní trenér & instruktor

 

 

Zaujal Vás Článek?

Zajímavé novinky Vám mohou chodit přímo na E - mail

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Kettlebell a krátký kruhový trénink? S tímto zhubnete i doma

Kettlebell a krátký kruhový trénink? S tímto zhubnete i doma

Kettlebell je užitečná tréninková pomůcka. Vystačí vám i na trénink, který můžete absolvovat doma. A...

Celý článekarrow
Co je Cross trénink?

Co je Cross trénink?

Cross trénink, nebo také CrossFit training, je rychle se rozrůstající tréninkový trend, který v sobě...

Celý článekarrow
Jak podpořit tvorbu testosteronu přirozeně během posilování

Jak podpořit tvorbu testosteronu přirozeně během posilování

Hladina testosteronu po třicítce klesá. Nabízíme tipy na tréninky pro jeho nárůst.

Celý článekarrow
TOPlist