Druhy a styly jógy

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


V našem Sport centru si můžete vyzkoušet Power jógu, což je komplexní cvičení pro tělo i ducha. Vedle fyzické náročnosti dává prostor i ke krátkému zastavení a vnímání vlastní energie. V dnešním článku se však podíváme i na další vybrané druhy, které jóga nabízí.

Nejdříve však obecně – co je jóga. Je to kombinace fyzické a psychické aktivity, která přináší dobré fyzické prospívání a snížení stresu a úzkosti. Podstatou jógy je vnímat i ty nejjemnější vibrace a energie a pracovat s nimi. Jóga má kořeny v Indii, kde vznikla před více než 5 000 lety, a to za civilizace Indus, což byla nejrozsáhlejší civilizace časného starověku. Původ jógy je připisován této civilizaci, protože v ruinách starých měst byla objevena zobrazení, která připomínají postavy jogínů. Jóga je filozofie a její různé formy najdeme v hinduismu, budhismu a dalších náboženství. Je to tedy mnohem komplexnější pojem než jen fyzické cvičení. Ale nám především jde o to cvičení, takže se společně pojďme podívat, co je k mání.

Hatha jóga
Základní forma jógy, alespoň na západní polokouli. Je to typ cvičení, se kterým se můžeme setkat na kurzech klasické jógy. Je to klidný a nenáročný druh jógy, který je dobrou volbou pro začátečníky. Název vznikl spojením slabik „ha", což představuje sluneční energii, a „tha", což je měsíční energie, snaží se tedy o vyrovnání dvou polarit. Tato forma jógy je určená pro ty, kteří chtějí v pomalejším tempu posílit, protáhnout svoje tělo a uklidnit mysl.

Power jóga
Nejnovější styl jógy, který vychází z hatha jógy. Byl rozvinut na konci 80. let. Power jóga je odlišná od ostatních stylů v tom, že pozice nejsou prováděné ve stanoveném pořadí. Je zde určitá volnost pro instruktory, kteří si mohou tvořit pro každou lekci různé sestavy. Lekce se skládá z pozic ve stoje i na zemi. Pozice ve stoje vedou ke zlepšení krevního oběhu a dýchání, posílení zad, uvolnění pánve a spodní části zad. Tím, že power jóga je obvykle rychlá, pálí se při ní dost kalorie a člověk si dá do těla. Power jógu mohou provozovat všechny generace, je však oblíbená u žen a dívek. Pokud s power jógou nemáte žádné zkušenosti, je dobré jít na kurz určený pro začátečníky.

Bikram jóga
Pro všechny milovníky tepla je bikram jóga. Tento styl se odehrává v místnosti, kde teplota dosahuje 42 stupňů a vlhkost vzduchu je nastavena okolo 40 procent. Styl se skládá z 26 základních pozic neboli ásán, které určil zakladatel této formy Bikram Choudhury, a pomůže zlepšit naši flexibilitu díky vyšší teplotě v místnosti . Při cvičení se daří spálit více kalorií díky teplotě v místnosti a bikram jóga také zvyšuje výdrž. Na cvičení se doporučuje si vzít dostatek vody a ručník. Tento styl vychází z hatha jógy. Tento styl je vhodný pro všechny, kteří netrpí vážným onemocněním. Naopak není vhodný pro lidi trpící kardiovaskulárními onemocněními a pro děti do 13 let.

Vinyasa (Vinjása) flow jóga
Tento druh je o sladění pohybu s dechem. Je zaměřen na dechovou techniku (udždžájí). Jedná se o dynamické cvičení, kde základem je pozdrav slunci, do kterého se vkládají další pozice z klasické jógy. Je zde určitá podobnost s power jógou a není zde přímá hranice. Obecně je ale power jóga více zaměřená na fyzické cvičení a blíží se tak stylům jako aerobic. Oproti tomu vinyasa flow jóga klade větší důraz na dýchání a na samotnou podstatu jógy. Vinyasa jóga předpokládá určitou znalost jednotlivých pozic, je tedy vhodná pro ty, co už mají pár lekcí za sebou, ale pohybově nadaný nováček se neztratí.

Aštanga jóga (Ashtanga vinyasa)
Aštanga je důrazný druh jógy, který se skládá z šesti předem stanovených sekvencí. Cvičící mění pozici vždy, když se nadechnou a vydechnou, a tempo je o něco vyšší. Je zde využíván plný jógový dech udždžájí. Tento druh zlepšuje oběhový systém a je možné při ní zhubnout. Je vhodná pro lidi, kteří už mají předchozí zkušenost s cvičením jógy.

Iyengar jóga
Pro tento typ jógy je charakteristický perfekcionismus. Klade důraz na tři hlavní věci, a to na přesné provedení ásán, správnou dobu setrvání v ásáně a správné pořadí a provázanost jednotlivých cvičení. Při cvičení jsou využívány cvičební pomůcky jako dřevěné bloky nebo popruhy. Iyenga jóga je dobrá pro rozvoj svalových funkcí a koordinaci, protože zapojuje celou řadu částí těla. Tento druh je nutné cvičit pod vedením zkušeného instruktora.

Restorativní jóga
Druh jógy, který se využívá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění. Vychází z Iyengar jógy, používají se při ní pomůcky, které pomáhají udržení rovnováhy a zároveň stimulují a uvolňují tělo. Je to ideální druh cvičení pro ty, kteří se zotavují po zranění. Má pomalejší tempo, a proto je dobrá i pro lidi s omezenými fyzickými schopnostmi.

Těhotenská jóga
Trendem posledních let je jóga pro těhotné. Byla vyvinuta speciálně pro těhotné ženy, případně pro ženy, které chtějí cvičit hned po porodu. Od ostatních cvičení se liší tím, že svým záběrem přesahuje přípravné cvičení na porod. Učí těhotné, jak rozumět změnám na úrovni jejich těla i emocí, zbavuje je boleti zad a kloubů a otoků a učí je, jak správně dýchat a relaxovat. Tím, že zvýší pevnost v oblasti pánevního dna, může pomoc tomu, aby porod proběhl hladce.

Jivamukti jóga (dživamukti)
Jedná se o fyzicky náročnou a zároveň meditativní formu jógy. Lekce kromě cvičení ásán zahrnují také meditaci, čtení, hudbu a zpívání manter. Tato forma byla vytvořena v New Yorku, USA. Lekce jsou obsáhlé, zábavné a dynamičtější, proto je lepší s formou jógy začít až po předchozí zkušeností s jednoduššími styly.

Kundalini jóga
Tento styl pochází z tantra jógy. Cílem cvičení je probuzení energie ve spodní části páteře, tedy nejspodnější čakře a posouvání té energie po páteři výš přes všech sedm čaker. Sjednocuje všechny směry jógy, zahrnuje v sobě dynamické cvičení, statické pozice, dechová cvičení, meditaci a zpívání manter. Pomáhá k posílení imunity, zvýšení pružnosti zad, podporuje nervový, endokrinní a reprodukční systém. Je vhodná pro všechny, kdo chtějí probudit zdroj energie, která vede k prohloubení duchovního života.

Mysore jóga
Při tomto stylu cvičení jógy se řídíte svým vlastním dechem a to vám dává prostor se soustředit na svůj pohyb. Během lekce cvičíte vlastním tempem a ve výsledku se stáváte vlastním učitelem. Pokud narazíte na pozici, kterou nejste schopni udělat, instruktor vám nabídne jednodušší variantu. Důležitá je kontrola pozic od učitelů, kteří následně opravují pozice. Mysore jóga je dobrá pro začátečníky i pro pokročilé, kteří si chtějí jógu osvojit a cvičit si ji následně, kde potřebují.

Představili jsme si několik druhů a stylů jógy, nejsou to však úplně všechny, jelikož se jóga vyvíjí už pěknou řádku let. Proto, když byste se rozhodli s jógou začít, zjistěte si, jestli je lekce určená pro začátečníky. Když vás před nebo po cvičení bude něco bolet, určitě to proberte s vaším instruktorem. Pokud se potýkáte s chronickým onemocněním, nebo si nejste jisti svým zdravotním stavem, radši se poraďte se svým doktorem. My se na vás budeme těšit na našich lekcí power jógy. První návštěva Delfína je navíc zcela zdarma!

Zaujal Vás článek?

Zajímavé tipy a novinky Vám mohou chodit přímo na e-mail.

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Jógou k posílené imunitě

Jógou k posílené imunitě

Jógové pozice jsou nejlepším způsobem jak svou imunitu posílit

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Provozy posiloven a fitness center jsou již otevřené, ale stále s různými opatřeními.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Trápí Vás bolesti zad z Home Office? Přečtěte si našich pár rad, jak jim předejít a jak se...

TOPlist