6 nejčastějších chyb při cvičení pilates a jak se jim vyhnout

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


Cvičení pilates neustále roste na oblibě a lekce dnes nabízí snad každé fitness studio. Sepsali jsme pro vás šest nejčastějších chyb, na které by si měli dávat pozor začátečníci, ale vyplatí si je pohlídat i pokud již nějakou dobu pilates cvičíte.

1. Nezapojujete hluboké břišní svaly

Cvičení pilates má mnoho pozitivních efektů na naše zdraví. Jeden z největších benefitů je zpevnění hlubokého břišního svalstva. Na tyto svaly jsou napojené další čtyři svalové vrstvy v oblasti břicha. Pokud jsou hluboké svaly zpevněné a pracují, jak mají, budou správně pracovat i další svalové vrstvy. Společně zabezpečí správné držení těla. Můžeme tak předejít bolestem zad a efektivně kompenzovat sedavé zaměstnání. V hodinách pilates se soustřeďte na to, abyste tyto hluboké svaly opravdu co nejvíce zapojili. Při každém výdechu vědomě zatáhněte břicho směrem k páteři a mírně nahoru a zároveň stáhněte všechny svaly v oblasti podbřišku. Pokud vidíte, že máte při cvičení na břiše svaly spíše vypouklé, neprovádíte cvik správně a tvoříte si špatné návyky.

2. Využíváte momentum

Všimli jste si, že lekce pilates jsou proloženy krátkými pauzami vždy, když se vám zrovna pořádně rozproudila krev? Tak by to mělo být a je to zcela správné. Původní název pilates byl "Contrology" (studium kontroly) a označoval právě tento princip. V pilates jsou pomalé pohyby absolutním klíčem k správnému cvičení. Pomalejší tempo zaručí zapojení stabilizačních svalů a přesnější provádění cviků. Nenechte se proto unášet momentem, při kterém snadno ztratíte kontrolu nad správným zapojením svalů. Pilates není závod.

3. Nedržíte správně hlavu při cvicích v lehu na zemi

Klasické lekce pilates zahrnují mnoho pozic, při kterých ležíte na zádech a hlavu musíte držet zvednutou od podložky. Pokud si hlavu nepodpíráte rukou, často tyto pozice svádí k jejímu zaklánění. Zakloněním hlavy vzniká v krční oblasti velké napětí, které můžete cítit v podobě nepříjemného pnutí i po cvičení. Hlavu byste proto měli vždy směřovat bradou dolů, jako kdybyste drželi mezi bradou a hrudí pomeranč. Pokud máte ochablé břišní svalstvo, bude pro vás zpočátku správné držení hlavy náročné. V každém případě je lepší dělat při provádění cviku četnější pauzy než hlavu nedržet správně. Další možností je střídavě hlavu podpírat dlaněmi.

4. Máte vyklenutá záda

Při cvicích v lehu na zemi, je důležité zakulatit bederní oblast a přilepit ji k podložce. Celá páteř by tak měla být v kontaktu s podložkou. Zajistíte si tak správné zapojení hlubokých břišních svalů a chráníte bederní oblast před přílišným namáháním. Tento pohyb vnímejte hlavně jako prodlužování páteře ne pouze jako tlačení zad do země.

5. Zvedáte ramena k uším

Ať už se jedná o cviky v sedě, na zádech nebo například držení prkna, ramena by nám nikdy neměla vyjíždět k uším. Okamžitě tak vytváříme napětí v krční páteři a špatné držení těla. Ramena často nevědomky tlačíme nahoru, když kompenzujeme napětí v jiné části těla, například v pažích při cvicích jako je "pila". Dávejte si pozor, abyste vždy ramena tlačili dolů a spíše k sobě. Tím si zajistíte rovná záda a správné provádění cviků.

5. Nesoustředíte se

Pilates není pouze fyzické cvičení. Úzce souvisí s naší psychikou a soustředěním. Při cvičení vám pomůže, pokud si budete zároveň představovat, jak cvik správně vypadá. Automaticky tak vytvoříte lepší propojení těla a mysli. Cvičení vám půjde lépe a cviky budou precizněji provedené. Nehledě na to, že občasná meditace v pohybu je velmi přínosná pro naše zdraví.

6. Pilates omezujete na cvičení ve fitku

Vytvoření správných návyků při cvičení pilates je důležité hlavně proto, abysme je mohli uplatnit v každodenním životě. Snažte se myslet na správné držení těla a aktivaci hlubokých svalů třeba při cestě do práce a sezení u stolu. Nehledě na sportovní aktivity jako je běh, jízda na kole, lyžování a mnoho dalších. Správným držením těla a posílením svalstva můžete předejít úrazům a celkově se vyhnout bolestem zad a krční páteře.

Chcete mít jistotu, že cvičíte správně? Navštivte lekci pod vedením zkušeného lektora, který vám případné špatné provádění cviků opraví.
V našem Fitness centru Delfín v Českých Budějovicích se vás ujmou zkušené trenérky a pomohou vám cviky provádět správně, popřípadě upravit podle vašich fyzických možností. Můžete se na ně obrátit s jakýmikoli dotazy ohledně filozofie pilates a jednotlivých cviků. Aktuální rozvrh hodin naleznete zde.

První návštěva Delfína je navíc zcela zdarma!

Zaujal Vás Článek?

Zajímavé novinky Vám mohou chodit přímo na E - mail

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Kettlebell a krátký kruhový trénink? S tímto zhubnete i doma

Kettlebell a krátký kruhový trénink? S tímto zhubnete i doma

Kettlebell je užitečná tréninková pomůcka. Vystačí vám i na trénink, který můžete absolvovat doma. A...

Celý článekarrow
Co je Cross trénink?

Co je Cross trénink?

Cross trénink, nebo také CrossFit training, je rychle se rozrůstající tréninkový trend, který v sobě...

Celý článekarrow
Jak podpořit tvorbu testosteronu přirozeně během posilování

Jak podpořit tvorbu testosteronu přirozeně během posilování

Hladina testosteronu po třicítce klesá. Nabízíme tipy na tréninky pro jeho nárůst.

Celý článekarrow
TOPlist