Jak se liší cvičení u mužů a žen? Mělo by se lišit?

Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení
Vyzkoušejte naši novou rezervační aplikaci pro mobilní zařízení

připojte se k zaregistrovaným
a odebírejte novinky
z klubu Delfín


Cvičíte společně se svým partnerem/partnerkou? V následujícím článku si přečtěte některá specifika cvičení u žen a mužů.

Protahování

Protahování před i po cvičení je důležité pro všechny. Ženy mají oproti mužům slabší svaly a svalové úpony, které při náhlém zatížení zbytečné trpí. Na druhou stranu jsou ženy přirozeně flexibilnější. Přináší to výhody i nevýhody. Ženám častěji tuhnou svaly v oblasti šíje nebo beder. Je to způsobeno stresem nebo nesprávným cvičením a správné protažení může být účinnou nápravou. Muži jsou méně flexibilní díky většímu množství svalové hmoty. Měli by proto protahování věnovat o něco více času než ženy. Pokud se budete správně protahovat, nebude druhý den svaly tolik cítit.

Protahovani

Cvičení

Ženy mají nižší podíl svalové hmoty než muži a s tím souvisí trochu odlišný způsob spalování. Stačí jim cvičit kratší dobu ( doporučená doba cvičení je 20-30 minut ). Krátké tréninky je doporučené vyplnit intenzivnější aktivitou. Ani ženy se nemusí bát posilování se zátěží. Doporučuje se však důkladné protažení, zahřátí a kratší intervaly s různou zátěží. Ženy by si měly dávat pozor hlavně na cviky, které přetěžují bedra (dřepy, zvedání činek v předklonu). Pro ženy nejsou ideální ani typicky silové cviky: shyby nebo kliky na bradlech. Muži by oproti tomu měli trénovat vytrvalost při nižší, ale rovnoměrné zátěži. Jejich trénink by měl být optimálně delší, klidně okolo 60 minut.

Častá chyba u všech začátečníků je zaměření na posilování pouze konkrétních partií. Mužům přirozeně nejprve sílí ruce a záda. Nemá pro ně smysl se speciálně zaměřovat například na bicepsy. Zbytečně se tím přetíží a navíc se zkracuje sval pracující proti němu (triceps). Ideální pro obě pohlaví je tak například kruhový trénink, kterým rovnoměrně procvičíte celé tělo. Ženy často upřednostňují cviky s vlastní vahou, které je však velmi vhodné i pro muže. Například cvik prkno rozhodně není jednoduchý a dlouhá výdrž představuje výzvu i pro pokročilejší cvičence. Posilování středu těla a hlubokého stabilizačního systému zlepší držení těla a zajistí nám bezpečnější pohyb u jakéhokoli sportu. Pro všechny, kdo v práci sedí bez rozdílu na pohlaví, je vhodné zpevnit střed těla kvůli předcházení bolestem zad.

Nejste si jistí, jak správně cvičit? Chcete poradit se sestavením tréninku na míru nebo raději začít se skupinovými lekcemi? Navštivte Fitness centrum Delfín a nechte si poradit od našich zkušených instruktorů. První hodina v Delfínu je navíc zdarma!

 

Zaujal Vás článek?

Zajímavé tipy a novinky Vám mohou chodit přímo na e-mail.

  • Tipy na hubnutí a cvičení
  • Pozvánky na akce
  • Informace a výhodné nabídky

Dlaší články v blogu:

Jógou k posílené imunitě

Jógou k posílené imunitě

Jógové pozice jsou nejlepším způsobem jak svou imunitu posílit

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Jak si dát si do těla bez činek a hrazdy a posilovny?

Provozy posiloven a fitness center jsou již otevřené, ale stále s různými opatřeními.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Jste na homeoffice a trpíte bolestmi zad? Pár tipů jak si rychle a efektivně uvolnit záda.

Trápí Vás bolesti zad z Home Office? Přečtěte si našich pár rad, jak jim předejít a jak se...

TOPlist